(Vigyétek a képekre a kurzort a hozzájuk tartozó információkért.)
A gamelán zene Indonéziában főleg Bali és Jáva szigetein elterjedt. Számos hansgszer kap benne szerepet, többek közt xilofon, metallofon, dobok, gongok, bambuszfuvola, húros hangszerek, illetve énekhang is előfordulhat. A fogalom inkább takarja a hangszerek összeségét, mint az azokon játszó zenészeket. A gamelánhoz tartozó hangszerek egységet alkotnak, egymáshoz tartozónak készítik el és hangolják őket. Maga a gamelán szó a jávai gamelből ered, aminek jelentése kalapács, ütés.
A gamelán ősi művészetformaként már a hindu és buddhista vallás előtt is létezett, a hangszerek a mai formájukat a Madzsapahit Birodalom fenállásának idején nyerték el.
A jávai mitológia szerint a gamelánt Sang Hyang Guru teremtette meg a Saga-korszak 167. évében, vagyis kr. u. 230-ban. Ez az istenség egész Jáva felett uralkodott, és székhelye a Maendra-hegységben található Medangkamulan palotájában volt. Szüksége volt valamire, aminek a segítségével jelet adhat a többi istennek, hogy gyülekezzenek össze. Ekkor alkotta meg a gongot. A bonyolultabb üzenetek elküldéséhez két másik gongot is alkotott, ez volt az első, az eredeti gamelán együttes.
A gamelán együtteseket a hangszereik, esetlegesen az énekhang, a hangszerek hangolása, a repertoár, a stílus és a kulturális összefüggések alapján különböztethethük meg. Nincsen két egyforma gamelán együttes, és azoknak, amelyek rangos, köztiszteletben álló udvaroknál jöttek létre, saját, egyedi stílusuk van. Az egymáshoz közel lévő gamelán együttesek stílusa hasonló lehet, melyből regionális stílus alakul ki.
A különböző együttesek földrajzilag is elkülönülnek attól függően, hogy a balinéz, jávai és szudanéz lakosság milyen zenét kedvel. Szundanéz gamelán alatt gyakran a Gamelan Degungot értik, balinéz gamelán a Gamelan gong kebyar. Népszerű balinéz stílus még a gamelán és a kecak együttese, mely „majomének” néven is ismeretes. A Gamelan Degung módosított hangszereket és pelog skálát használ, míg a Gamelan gong kebyar gyorsan váltakozó tempójú és dinamikájú.
Képek és infrmációk forrása: Wikipédia
|